כדורגל

תכנית הכדורגש במערכת החינוך

 

תכנית כדורגש מיושמת בהצלחה במספר רב של בתי ספר בארץ. התכנית זוכה לתמיכתם של גופים רבים כגון  "היחידה למאבק בסמים ואלכוהול", "עיר ללא אלימות" ומחלקות הרווחה במועצות והעיריות השונות. התכנית פועלת במספר מישורים על מנת ליצור שינוי מעמיק ואמיתי בחיי הילד.

 

תכנית הכדורגש בבתי הספר
התכנית פועלת דרך פעילות ספורטיבית תהליכית המשולבת במסגרת בית הספר.
אנו מאמינים כי ביכולתו של בית הספר להוות מרחב בו יקבלו הילדים את מיטב הכלים להיות בעלי הערכה עצמית, ליצור חברויות מיטיבות, ולהשתמש ביכולות ובכוחות הטבעיים שלהם באופן מווסת ומהנה.
אלו כלים חיוניים, שיאפשרו להם להפוך לאנשים בוגרים בריאים, הפועלים לטובתם ולטובת הסביבה.

 

מאפייני הקבוצה

ילד המשתתף בתכנית כדורגש מצטרף לקבוצת ילדים שנבחרה מבין הכיתות.
הקבוצה נפגשת יחד עם מנחה התכנית פעם בשבוע לשעה וחצי, לאורך שנת הלימודים כולה.
ממפגש למפגש הילדים מתגבשים כקבוצת כדורגל משמעותית, משחקים יחד ויוצרים מרחב לעבודת העצמה תהליכית. הם מגבשים תחושת ערך עצמי חיובי בקבוצה. הם מגלים כיצד אפשר לבחור בחוזק שלהם מבלי לפגוע באחר. הם לומדים לעבד באופן קבוצתי רגשות, מתחים, אלימות ואתגרים שונים שעולים באימונים.
השאיפה היא לאפשר חוויה חיובית, מהנה ומחזקת עבור כל ילד, אשר יוצרת תחושת מחוייבות טבעית לתהליך. אימוני הכדורגש מהנים והילדים מתמלאים מוטיבציה להגיע למפגשים.

מעורבות הסביבה בתכנית

אנו מאמינים כי תהליך יעיל שישפיע לטובה על הילדים, מחייב עבודה משותפת עם כל הגורמים המשמעותיים בחיי התלמידים. זה כולל את ההורים, המורים ובעצם כל מי שיש לו תפקיד משמעותי בחייו של הילד.
מנחה התכנית נמצא בקשר רציף עם מחנכות התלמידים, יועצת ביה"ס, מנהלת ביה"ס ושאר הצוות התומך בתלמידים. 
אנו עורכים שיחות חתך תקופתיות עם המחנכות, מבצעים הערכות מצב ונמצאים בתקשורת עם ההורים. יחד אנו מתבוננים ודנים באופן מעמיק על אסטרטגיות עבודה משותפות כדי לתמוך רגשית וחברתית בכל תלמיד המשתתף בתכנית.

מעורבות הורית

כחלק מתכנית כדורגש בבתי הספר, אנו עורכים מפגשים ספורטיביים פעמיים בשנה ביחד עם ההורים. המטרה העיקרית של המפגש היא לייצר מעורבות כך שההורים יהיו חלק מהתהליך שהילדים עוברים בתכנית הכדורגש. מאוד חשוב לנו לתת להורים הזדמנות לראות את הילד שלהם מקיים אינטראקציה חברתית שמשקפת את ההצלחות והחוזקות שלו, ובמקביל את הדרך שבה הוא מתמודד עם קשיים ומתחים העולים במשחק ובקבוצה.

ילדים עם כדורגל